Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır Nelere Dikkat Etmeli

Tıkanan lavabo kuşkusuz o anda bütün keyfinizi kaçıracaktır. Zira kolay bir durum değil. Belki bulaşık yıkayacak yada bir çay keyfi için hazırlık yapacaksınız ancak lavabonun suyu çekmediğini görüyorsunuz. Bütün keyfiniz kaçacaktır. Ancak merak etmeyin lavabo tıkanıklığı açmak için uygulanacak etkili çözüm yolları var. Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır Nelere Dikkat Etmeli konulu makalemiz sizler için bir kolaylaştırıcı bir rehber olarak hazırlandı.

Lavabo Tıkanıklığı Nedir

Musluktan akan suyun lavabo süzgecinden geçerek kanalizasyona aktarılması gerekir. Oluşan bir engel nedeniyle suyun tahliye olup gitmemesi ve lavaboyu doldurması durumuna lavabo tıkanıklığı denir. Normal durumda musluktan akmaya devam eden su lavaboda veya mutfak evyesinde hiç beklemeden giderden boşalıp tahliye olur. Lavabo tıkanması sorununda ise akan su lavaboda birikmeye başlar. Zira bir lavabo tıkanıklığı durumu söz konusudur.

Lavabo tıkanıklığı asla ihmal edilmemesi gereken önemli bir sorundur.  Kötü koku oluşması, suyun mutfak tezgahı, yada lavabonun dışına taşması gibi hiç istenmeyen durumlar yaşanabilir. Dahası bu durumda lavabonuz kullanılamaz duruma gelecektir. Ayrıca  hijyen açısından ciddi sorunlar ortaya çıkacaktır. Söz konusu lavabo tıkanıklığı giderilmediği takdirde zamanla tüm su tesisatı bundan zarar görecektir.

Lavabo Neden Tıkanır? Sebebleri Nelerdir?

Lavabo Neden Tıkanır sorusuna genel olarak lavaboların ve çevrenin dikkatsiz kullanımı sonucu tıkanıklık oluşmaktadır şeklinde cevap verebiliriz. Bu sebepleri maddeler halinde şöyle belirtelim;

  • Su giderlerinden geçemeyecek maddelerin lavaboya dökülmesi.
  • Yemeklerde kullanılan yağların lavaboda birikmesi. ( biriken yağlar bir süre sonra donar ve geniş bir tıkaç kitlesi ortaya çıkar )
  • Zaman zaman yapıllan inşaat yada tadilat sırasında dikkatsizlik sonucu lavaboya dökülen boya, toz ve kum gideri tıkaması
  • Saç, sakal ve benzeri maddelerin dökülerek giderde birikmesi .
  • Lavabo giderindeki altyapının çökmesi
  • Toprak ve çamurlu sebze ve meyvenin mutfak tezgahında yıkanması sonucu
  • Demlikteki çay kalıntısının mutfak lavabosuna dökülmesi

Gibi sebeplerle lavabolar tıkanabilmektedir. Tabi bu tıkanıklık hemen oluşmaz. Sürekli yapılan bu hatalar sonucu musluktan akan su giderken her zamanki hızıyla çekilmemeye başlar. Bu durum lavabo tıkanıklığının ilk evresi olarak düşünülebilir. Zaman içinde tıkanıklık artar ve lavabo dolup taşmaya hatta su sızıntıların yaşanmaya başlar.

Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Lavabo tıkanıklığı açmak için çeşitli yöntemler kullanılır. Bunları maddeler halinde inceleyelim;

Pompa ile Lavabo Açma  

Bu metod ağır olmayan henüz yeni başlayan lavabo tıkanıklıkları için uygulanır. Uygulama aşamasında pompa lavabo giderine baskı uygulayacak şekilde basılıp çekilir. Ortaya çıkan basınç tıkanan nesnenin giderden çıkması için yeterli olacaktır. Ancak bu metod yağla kaplanıp tıkanan lavaboda etkisiz olup aksine zarar bile verebilir.

Bazı Karışımlarla Lavabo Açma

Evde yapılabilecek basit bir uygulamadır. Örneğin bir miktar sirke ve karbonat yine bir tatlı kaşığı kaya tuzu ile iyice karıştırarak  lavaboya dökebilirsiniz. Küçük bir tıkanıklık belirtisi söz konusu ise bu karışım gideri tıkayan nesneleri söküp temizleyecektir. Ancak bu karışımlara asla çamaşır suyu eklemenizi tavsiye etmiyoruz. Zira çamaşır suyu oldukça zararlı bir kimyasal olarak borulara dahi zarar verebileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Dahası ortaya çıkacak yoğun koku nedeniyle ev halkının ciddi anlamda rahatsız olması söz konusu olabilir.

Marketlerde Satılan Lavabo Açıcılar

Genelde herkesin ilk tercih ettiği yöntemlerden biri marketlerde lavabo açıcı adıyla satılan kimyasal maddeyi kullanmak oluyor. Bu maddelerden alınarak kullanılabilir. Lavabo Açıcıları üzerinde nasıl kullanıldığı detaylı olarak yazılıdır. Bu kullanım talimatına göre kullanmaya dikkat ediniz.  Tamamen tıkanmış lavabolarda etkili değildir. Uygulama aşamasında zarar görmemek için oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Zira kimyasal bir madde olduğu için döktüğünüz anda koku ve sıçrama ortaya çıkabilir.

Çelik Tel ile Lavabo Açma

Normalde tıkanıklık söz konusu değilken bir anda musluktan akan suyun lavabo süzgecinden yavaş gittiğini farkederseniz bu durumda gidere yada lavabonun hemen altına bir şey sıkıştığını düşünebilirsiniz. İnce bir çelik tel ile tıkanıklığı giderebilirsiniz. Ancak bu uygulama sırasında dikkatli olmanızda fayda var. Zira borulara zarar verebilirsiniz.

Lavabo Tıkanıklığında Etkili Çözüm 

Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır Nelere Dikkat Etmeli konumuzun yukarıda maddeler halinde yazdığımız lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri  size sadece geçici çözüm sunacaktır. Dahası bu yöntemleri sürekli uygulamak uzun vadede mevcut tıkanıklığın giderek daha yoğun hale gelmesine vesile olabilir. Zira örneğin çelik bir telle ittirip daha aşağıdaya gönderdiğiniz küçük bir parça gidip aşağıda bir yere takılabilir. Zamanla bu birikintiler tamamen tesisatı tıkayabilir.

Dolayısı ile Lavabo Tıkanıklığı durumunda uygulanacak en etkili çözüm bu yönde çalışan profesyonel bir Lavabo Tıkanıklığı Açan Firma ile çalışmaktır. Bu size etkili ve kalıcı çözüm olacaktır.  Firma personeli kameralı tıkanıklık açma makinası ile gelerek oluşan tıkanıklığın sebebini ve net olarak tıkanma yerini tespit eder. Sonrasında cihazlar yardımı ile lavabo yada tesisata herhangi bir zarar vermeden  tıkanıklığı açar. Açma işleminin ardından kamera ile tekrar kontrol edip işlemi bitirir. Böylece bu sıkıntıdan köklü olarak kurtulmuş olursunuz.

Bursa Lavabo Tıkanıklığı Açma Hizmeti

Lavabonuz tıkandı. Siz bütün metodları denediniz ancak başarılı bir sonuç alamadınız.  Merak etmeyin çözüm var. Profesyonel bir destek almanızın vakti gelmiş demektir. Çözüm Tesisat olarak tüm tıkalı gider açma işlemlerimizin yanı sıra  kamerayla lavabo tıkanıklığı açma hizmetide sunuyoruz.

Firmamız kameralı lavabo tıkanıklığı açma makinesi ile tıkanan lavabonuzu kısa süre içinde sorunsuz ve zararsız bir şekilde açtıktan sonra  kamera sistemi ile giderin içini görüntüleyerek tesisattaki olası sorunları yada inşaat hatalarını  belirleyip, sonraki zamanlar için meydana gelebilecek tıkanma ihtimallerinide engellemek için çözümler uygulamaktadır.

Bursa ‘nın tüm semtlerine hizmet sunan firmamızı arayarak Bursa Lavabo Tıkanıklığı Açma yada Bursa Tıkalı Gider Açma hizmeti talep edebilirsiniz.